Erkekler İçin Bakım Seti

Erkekler İçin Bakım Seti

Bir erkeğin hangi saç ve sakal stiline sahip olduğu önemlidir. Ancak hangi stile sahip olunursa olunsun sağlıklı ve bakımlı görünmek tıraş biçimine ve tabii ki kullandığı tıraş ürünlerine bağlıdır. Umut Ticaret olarak bu yazımızda sizlere farklı ihtiyaçlara uygun tıraş makinesi modellerinden bahsedeceğiz.

Tıraş Makinesi Nedir ve Niçin Kullanılır?

Elektrikli veya şarjlı/şarjsız bateri ile çalışan küçük motor yardımıyla hareket ettirdiği bıçakları ile kıl, saç, sakal kesmeye yarayan alettir. Tıraş makinaları epilasyon aletlerin aksine tüyleri kökten çekmez, keserek kısaltır ve bu sırada sakalları jiletin yaptığı gibi sivriltip sertleştirmez, aksine yumuşatır. Kuaförlerde kullanılan tıraş makinaları sakal, ense düzeltme ve burun kılı gibi farklı bölge ve amaçlar için tıraş makinaları olarak ayrılırken, evlerde kişisel kullanım için olan tıraş makinaları daha genel amaçlar için tasarlanır.

İhtiyaca Göre Tıraş Makinesi Nasıl Seçilmelidir?

Çok sayıda farklı tıraş makinesi modelleri arasında ikili veya üçlü yuvarlak döner bıçaklı olanları veya tek hazne içinde sağa sola, yukarı aşağı hareket eden bıçaklılar, aynı makine üzerinde birden fazla bıçaklı olanları vardır. Tıraş makinesi alınırken unutulmaması gerekilen şey hangi ihtiyacı karşılayacağıdır. İhtiyaca göre makine modelleri aşağıdaki gibidir.

  • Sadece Sakal Tıraşı İçin Tıraş Makinesi: Kablolu tıraş makinesi modelleri daha ekonomik olmasıyla evde kullanımlar için gayet idealdir. Kablolu makineler daha güçlü ve hızlı tıraş etme özelliğine sahiptir. Şarjlı modeller ise daha çok iş yeri gibi yerlerde kullanım için uygundur. Tıraş makinesi alınırken tabii ki de yüz tipine uygun makineler de göz ardı edilmemelidir. Yüz tipiniz ince, kemikli ve çıkıksa düz modellerin bıçaklık kısmının genişliğinin az olması gerekir. Bu yüz tipinde döner ve oynar başlı tıraş makineleri de uygundur. Eğer geniş ve düz bir yüzünüz varsa daha fazla tıraş makinesi çeşidi uygun olabilir.

Banyoda tıraş alışkanlığınız varsa su geçirmeyen tıraş makinelerini tercih etmek sizin için daha uygun olacaktır. Tıraş olurken sinek kaydı isteyenler için döner bıçaklı veya eğimli ağızlı, bıçakların ve temas eden kısmın arasındaki mesafenin az olduğu modeller tercih edilmelidir. Kirli sakal, uzun sakal gibi tarzlar istiyorsanız makine en az iki taraklı olmalıdır.

  • Saç, Sakal ve Vücut Tüyleri İçin Tıraş Makineleri: Eğer tıraş makinenizi çok amaçlı kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Öncelikle yapmanız gereken hem kablolu hem de şarjlı makineler seçmektir. Bıçaklık ağzı ne çok geniş ne de çok dar olmalıdır, bu şekilde her bölgede rahatça kullanabilirsiniz.

Bıçaklık uçları keskin ve sivri olan modeller hassas olan bölgelerde hasar bırakabilir. Bu yüzden yumuşak hatlı bıçak ağzı olan makineler seçmek daha doğru tercih olacaktır. Döner bıçaklı olan makineler saç ve vücut için uygun olmayan makinelerdir. Bu yüzden düz ağızlı makineler seçmek daha uygun olacaktır. Eğer saç kesecekseniz saç kesimine uyarlanmış ergonomik modeller, ele daha iyi oturan, daha kısa boylu ve geniş makine modelleri, içeri doğru kavisli yarım ay tarzında olan makineler daha çok işinize yarayacaktır.

  • Seyahatte Kullanılan Tıraş Makineleri: Eğer tıraş makinenizi yolculuklarda kullanacaksanız, tıraş makinenizin hem şarj edilebilen hem kablolu kullanılabilen modeller veya da değiştirilen bataryalı modelleri tercih etmek sizler için daha uygun olacaktır. Araç aküsü, USB şarjı gibi uçlar kullanışlı olan uçlardır. Kablosu direkt olarak makineye bağlanan modeller daha rahat taşınabilir makinelerdir. Bıçak ucu hafif geniş ve ince olan tıraş makineleri daha uygundur. Yolculukta kullanılacak olan tıraş makinelerde aranan diğer bir özellik su ve toz gibi koşullara dayanıklı olmasıdır. Kullanımınıza göre buna dikkat etmenizde de yarar vardır.
  • Kirli Sakal, Özel Sakal ve Uzun Sakal Kesimleri İçin Tıraş Makineleri: Birbirinden farklı boyutlarda bıçağı olan, güçlü ve hızlı modelleri tercih etmek özel sakal kesimleri için daha uygun tercihler olacaktır. Makinenin mutlaka ayarlanabilen ve ayarlandığında hareketli olmayan tarağa dikkat edin. Uzun sakal kesmek uzun tarakla bile bazen mümkün olamayabiliyor, bu yüzden tıraş makinesi yanında serbest taraklı olan modellere bakabilir veya makineye uygun ayrı bir tarak alabilirsiniz. Banyoda kullanacaksanız kablolu modelleri seçebilirsiniz. Eğer saçınız uzunsa şarjlı tıraş makineleri tercih etmek kablolu tıraş makinelerinden iki kat daha fazla zaman harcamanıza neden olacaktır.

Tıraş Makinesinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Tıraş makinenizi seçtiğinize göre artık tıraş makinenize nasıl bakım yapılması gerektiğini öğrenmeye geldik.

  • Tıraş makinesinin bıçaklarını mümkün oldukça yağlayın. İlla makine yağı olması şart değil, herhangi bir sebze yağı da kullanabilirsiniz.
  • Makinenizi hiçbir zaman nemli ya da ıslak bırakmayın, tıraştan sonra temizleyip silin, kutusu varsa kutusuna, kutusu yoksa da banyoda kapalı bir dolapa koyun ya da bez peçete içine koyarak muhafaza edin.
  • Bıçakları yumuşak bir fırça ile fırçalayın.
  • Şarjlı modelleri tam şarj edin, şarj olduğunda fişten çıkartın ve şarjı bitene kadar kullanın. Hem şarjlı hem de kablolu kullanıyorsanız; şarjla kullanırken bataryayı tamamen bitirin kabloya geçmezden önce, şarj ederken de tamamen doldurun. Kablolu çeşitleri de sürekli prizde tutmayın.

Erkekler İçin Bakım Seti

Bakım setleri ürünlerini incelemek için tıklayınız

Online Alışverişin Adresi | Umut Ticaret 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir