Ütü mü Almak İstiyorsunuz? İşte Dikkat Edilmesi Gerekilenler!

Ütü mü Almak İstiyorsunuz İşte Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Ütü seçmek ilk başta zaman harcanılmaması gerekilen bir eylem gibi gözükse de ütü başına geçildiğinde ve de ütü masası başında geçen saatler uzamaya başladığında durum artık çekilmez hale gelmektedir. Bu nedenle doğru ütüyü seçmek için yazmış olduğumuz bu yazıyı baştan sona okumanızda fayda vardır.

Öncelikle bir ütü almak istiyorsanız bütçenizi belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz bütçeye göre iki farklı ütü tipi arasında karar vermeniz gerekecek. Buhar kazanlı bir ütü mü alacaksınız yoksa normal bir ütü mü alacaksınız? Bir de dikey ütü denilen modeller mevcut ama onlar küçük ve hızlı kullanım kategorisine giren modellerdendir.

İlk Olarak Güce Bakın!

Hangi tipte ürün alırsanız alın ilk bakmanız gereken yerler vardır. İşte bunlardan bürü motor gücüdür. Eğer alacağınız ürün ütü ise hem motor gücüne hem de buhar gücüne bakmanız gerekir. Motor gücü (watt) ne kadar yüksekse ütü o kadar güçlü olur. Ama aynı zamanda çok da elektrik tüketimi anlamına gelir. Ama hızlı ve güzel sonuçlar almak istiyorsanız buna katlanmanız gerekecek.

Buhar gücüne gelecek olursak; buhar gücü ütüdeki kırışıklıkları açmaktaki gücü ifade eder. Buhar gücü klasik ütülerde belirli seviyeye kadar ulaşabiliyor. Çünkü tek parçadan oluşan bu ütüler su hazneli oldukça dar olmaktadır. Buhar kazanlı ütüler ise 2 litrelik ortalamaya sahip su hazneleriyle çok daha güçlü ve basınçlı şekilde buhar üretir.

Buhar Kazanlı Ütüler

Buhar kazanlı ütü, ütü yapılan cihaza bağlı olarak basınçlı buhar üretimi için ayrı bir kazana sahip modellere verilen isimdir. Bu tür bir ütü almak istiyorsanız öncelikle buhar gücüne ve şok buhar gücüne bakmak şarttır. Şok buhar gücü anlık olarak 500 gram/dakika gibi çok yüksek seviyelere ulaşabiliyor. Sürekli buhar gücü ise klasik ütülere göre yine oldukça yüksektir. Dakikada 100 gram ve üstü bir kazanlı ütü işinizi görmek için yeterli olacaktır.

Aynı zamanda bu tür bir ütü alacaksanız kazanın kapasitesini de önemsemeniz gerekir. Çok büyük bir kazan suyun hızlı bir şekilde buharlaşması ve de sizin yeni su takviyesi yapmanız anlamına gelmektedir.

Buhar kazanlı ütü alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ütü ve kazan arasındaki kablonun uzunluğudur. Bu uzunluk eğer 1.5 metreden uzun olursa işinizi daha kolay bir şekilde yapmanızı sağlar. Ütünün buhar gücünün ise 2000-3000 arasında olması sizler için yeterli olacaktır.

Klasik Ütüler

Uygun fiyatlı olmalarından kaynaklı hala birçok insan tarafından en çok tercih edilenler arasındadır. Bu tür ütülerde buhar gücünün 40 gramdan daha düşük olmamasına ve de şok buhar gücünün ise 150 gram üstü olmasına dikkat edin.

Watt gücünü de yüksek tutmanız da fayda vardır. 2400 watt’ın altına düşmemeye dikkat edin.

Dikey Ütüler

Dikey ütülerin bir saç kurutması görünümüne sahip olduğunu söylemek mümkündür. Dikey ütüler, kıyafetleri asılı halde ütülemenize yarar. Daha çok seyahat tipi olarak kabul edilen ütülerdir.

Dakikada 30 gram buhar gücü ve 1500 watt’ı aşabilen motor güçleriyle casual bir giyim tarzı için gayet ideal olan ütülerdir.

Taban Malzemesi, Musluk Suyu vb.

Ütünün tabanının hangi malzemeden yapıldığı hem ütüleme rahatlığı hem de kırışık giderme açısından önemlidir. Alüminyumdan başlayarak seramiğe giden taban çeşitleri artık ultra hafif olan malzemelere kadar ulaşmıştır. Tabanın kalitesine mutlaka dikkat edilmelidir.

Diğer bir önemli konu ise ütüye musluk suyunun eklenip eklenmeyeceğidir. Eski modellerde ütüde biriken kirecin alttaki deliklerden çıkarak kıyafetlere dökülüp yapışmasını hepimiz hatırlarız. Yeni modeller kireci ayrıştırma özelliğine sahip olduğundan musluk suyu kullanımında herhangi bir problem yaşanmaz. Bu rehberlik sonunda ütü seçmek için doğru adımlar atmaya karar verdiyseniz sizleri Umut Ticarete bekliyoruz.

İhtiyacınıza Özel Ürünlere Ulaşmak İçin Tıklayın: Umut Ticaret

@umutticaretcom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir