Klima ve Klima Çeşitleri

Klima ve Klima Çeşitleri

Havalar yavaş yavaş ısınırken tüketiciler de klima çeşitlerini incelemeye ve farklı modeller arasından ihtiyaçlarına uygun olanı satın alama yolunda ilerlemeye başlamışlardır. Eğer sizlerde yeni bir klima arayışı içerisindeyseniz ya da klimanızı değiştirmek istiyorsanız, zamanlamanız gayet ideal. Farklı klima çeşitleri arasından doğru seçimi yapmak ve klima fiyatları henüz artmadan uygun fiyata klima sahibi olmak için hazırlamış olduğumuz bu rehberimiz tam size göre.

Klima Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir klimanın nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle hangi parçalardan oluştuğunu ve bu parçaların ne işe yaradığını bilmek gerekir. Bir klimanın sorunsuz ve düzgün çalışabilmesi için evaporatör, kompresör, kondanser, regülatör ve motor olmak üzere dört ana parçaya ihtiyaç duyulur.

Evaporatör parçası, fanlı ve mekanın iç kısmında kalan kısımdır. Bölmenin opere etmesine yarayan maddeye ise soğutma gazı denir. Soğutma gazı, soğutma, ısıtma ve dondurma teknolojilerini kontrol eden sıvıdır. Mekandaki sıcak havayı dışarıya taşıyan bu teknoloji, klimanın taşıyıcısı niteliğindedir. Kompresörün görevi ise oda ısısını arttırmaktır. Soğutma gazına uyguladığı baskı ile gaz ısınır. Uzaktan kumanda ile klima üzerinde derece oynamaları yapıldığında devreye giren parça da bu olur.

Kondenser ise klimanın dış kısmında yer alır. Kompresörden gelen yüksek ısıyı ve baskıyı karşılayan kondenser, ısının dışarıya aktarılmasına yardımcı olur. Soğutma gazı sıvı halindeyken kondenserden çıktığı zaman dağılmış bir ısıya sahiptir. Ancak tekrar evaporatör borularına girmek için fazla sıcaktır. İşte burada da devreye regülatör girer. Regülatör, soğutma gazının bir miktar soğuması ve ısısının dengelenmesini sağlar.

Klima Çeşitleri

Eviniz ya da işyeriniz için klima seçmek, farklı klima çeşitlerinde dolayı bazen kafa karıştırıcı olabilmektedir. Özellikle de klima çeşitleri klima özellikleri hakkımda pek bir bilgiye sahip değilseniz, karar vermek daha da zor hale gelebilmektedir. Bu yüzden karşınıza çıkan klima çeşitlerinden herhangi birini almadan önce, tüm çeşitleri görmenin ve özelliklerini öğrenmenizde fayda var.

Klima sistemleri, genel olarak hava dağıtımına ve akışkanlık türüne göre sınıflandırılır. Tüm havalı sistemler, tüm sulu sistemler, hava ve su ile çalışan sistemler ve bağımsız üniteli sistemler olmak üzere klimaları dört grupta sıralamak mümkündür. Özellikle ev tipi kullanım için uygun olan grup bağımsız üniteli sistemlerdir.

Split Klima Çeşitleri: Duvar tipi olan bu klimanın en belirleyici özelliği, düşük ses seviyesinde çalışmasıdır. Bu ses yalıtımının sağlanması için iç ve dış ünite arasındaki boruların izole bir bandaj bağlantısı ile kaplı olması gerekir. Son dönemlerde en çok tercih edilen modeller arasına girmiştir.

Duvar Tipi Multi Split Klima: Bu tip klimalar, birbirinden bağımsız olarak çalışacak iklimlendirme sistemine ihtiyaç duyulduğunda başvurulan klima çeşitleri arasındadır. En çok hastane, otel, işyeri, ofis ve restoran gibi kullanım ihtiyacının fazla olduğu, ticari amaçlı mekanlarda tercih edilir.

Yer ve Tavan Tipi Split Klima: Zemine yerleştirilen ya da tavandan asılan bu klimalar, yine yüklü iklimlendirme çözümü gerektiren yerlerde tercih edilir. Camın olmadığı mağaza ve ofisler için ideal olan bu klima çeşidi aynı zamanda estetik olarak da başarılı çözümler sunar. Montajı kolaydır ve uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir özelliktedir.

Salon Tipi Split Klima: Bu klima insan sirkülasyonun fazla olduğu alanlarda tercih edilir. Eğer mekan fazlaca genişse bu tip klimalar iklimlendirme çözümü için idealdir. Bu klima en homojen olan hava dağılımını sağlayan klima çeşitlerinden biri olarak bilinir.

Portatif Klimalar: Küçük klima arayanlar için  özellikle taşınabilir olması ile ön plana çıkan bu klimalar olmaktadır. Tekerlekleri sayesinde pratik olan bu klima istenilen ölçüde hareket ettirilebilir, esnek boruları ile kolaylık istenilen yere yerleştirilebilir.

Pencere Tipi Klimalar: Bu klimalar tek bir üniteden meydana gelir ve doğrudan pencereye monte edilir. Bu tür klimalar mekan tasarrufu için büyük avantaj sağlar. Büyük klima istemeyenler için gayet idealdir.

İhtiyacınıza Özel Ürünlere Ulaşmak İçin Tıklayın: Umut Ticaret

@umutticaretcom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir